Egy Apache OpenOffice Basic-program áttekintése
Az Apache OpenOffice Basic egy értelmezett nyelv. A C++-szal vagy a Turbo Pascallal ellentétben az Apache OpenOffice Basic fordító nem hoz létre futtatható vagy önkibontó fájlokat, amelyek automatikusan futnak. Ehelyett az Apache OpenOffice Basic-programokat magában az Apache OpenOffice-ban hajtjuk végre. Az értelmező először végignézi a kódot a nyilvánvaló hibákra keresve, majd sorról sorra végrehajtja azt.
Programsorok
A Basic-értelmező sororientált végrehajtási módja jelenti a főbb különbségek egyikét más programozási nyelvekkel szemben. Míg a Java- C++- vagy Delphi-programokban a sortörések nem számítanak, addig Basicben minden sor egy önálló egységet alkot. A függvényhívásoknak, matematikai kifejezéseknek és egyéb nyelvi elemeknek, mint például a függvény- és ciklusfejléceknek egy soron belül be kell fejeződniük.
Ha nem áll rendelkezésre elegendő hely, vagy ez túl hosszú sorokat eredményezne, akkor több sor összeköthető aláhúzások _ hozzáadásával. A következő példa bemutatja, hogyan köthető össze egy matematikai kifejezés négy sora:
LongExpression = (Expression1 * Expression2) + _ (Expression3 * Expression4) + _ (Expression5 * Expression6) + _ (Expression7 * Expression8)
![]() |
Az összekapcsolt sorban az aláhúzásnak kell lennie az utolsó karakternek, és nem követheti azt szóköz vagy tabulátor, mert különben a kód hibát generál. |
Az egyes sorok összekapcsolásán felül az Apache OpenOffice Basicben kettősponttal elválasztva használhatunk több kifejezést is egy sorban. Az
a = 1 a = a + 1 a = a + 1
utasítások írhatók így is:
a = 1 : a = a + 1 : a = a + 1
Megjegyzések
A végrehajtandó programkódon felül egy Apache OpenOffice Basic-program tartalmazhat megjegyzéseket is, amelyek ismertetik az egyes programrészeket, és fontos információkat tartalmaznak, amelyek később fontosak lehetnek.
Az Apache OpenOffice Basic két módot kínál a megjegyzések programkódba történő beszúrásához:
- Az aposztrófot követő összes karakter megjegyzésnek számít:
Dim A ' Ez egy megjegyzés az A változóról.
- A Rem kulcsszót követő megjegyzés:
Rem Ezt a megjegyzést egy Rem utasítás előzi meg.
A megjegyzés rendszerint a sor végéig az összes karaktert tartalmazza. Az Apache OpenOffice Basic ezután a következő sort ismét normál utasításként kezeli. Ha egy megjegyzés több sort is elfoglal, akkor minden sort megjegyzésként kell megjelölni:
Dim B ' Ez a megjegyzés a B változóról meglehetősen hosszú, ' és több soron keresztül tart. Ezért ' a megjegyzéskaraktert meg kell ismételni ' minden sorban.
Jelölők
A Egy Apache OpenOffice Basic-program több száz, de akár több ezer jelölőt is tartalmazhat, amelyek változók, állandók, függvények stb. nevei. A jelölők nevének létrehozásakor a következő szabályokra kell figyelni:
- A jelölők csak az angol abc betűit, számokat és aláhúzást (_) tartalmazhatnak.
- A jelölő első karakterének betűnek vagy aláhúzásnak kell lennie.
- A jelölők nem tartalmazhatnak speciális karaktereket, mint például ä â î ß.
- A jelölő maximum 255 karakter hosszú lehet.
- A kis- és nagybetűk nincsenek megkülönböztetve. Például a OneTestVariable jelölő ugyanazt definiálja, mint a onetestVariable és a ONETESTVARIABLE. Viszont van egy kivétel e szabály alól: az UNO-API állandóiban meg vannak különböztetve a kis- és nagybetűk. Az UNO-ról további információért lásd: Bevezetés az Apache OpenOffice API használatába.
Az alábbiakban látható pár helyes és helytelen jelölő:
Surname ' Helyes Surname5 ' Helyes (az 5-ös szám nem az első karakter) First Name ' Helytelen (szóköz nem használható) DéjàVu ' Helytelen (az é és az à betű nem használható) 5Surnames ' Helytelen (az első karakter nem lehet szám) First,Name ' Helytelen (vessző és pont nem használható)
Egy változónevet szögletes zárójelbe téve lehetővé válik olyan nevek használata is, amelyek különben nem engedélyezettek, például a szóközt tartalmazók.
Dim [First Name] As String 'Szögletes zárójelbe téve a szóköz elfogadott Dim [DéjàVu] As Integer 'Szögletes zárójelbe téve a speciális karakterek elfogadottak [First Name] = "András" [DéjàVu] = 2
Content on this page is licensed under the Public Documentation License (PDL). |