Talk:PL/Pytania

From Apache OpenOffice Wiki
< Talk:PL
Revision as of 14:42, 3 September 2008 by Konradst (Talk | contribs)

Jump to: navigation, search

Proponuję takie wprowadzenie do pytania o szkole:

OpenOffice.org oferuje łatwą i przyjemną pracę nad dokumentami szkolnymi. Pozwala na edytowanie dokumentów na jednym serwerze poprzez wiele stacji roboczych, co w praktyce oznacza, że uczniowie mogą tworzyć prace na szkolnych komputerach, a nauczyciel będzie miał do nich stały wgląd, nie wstając od biurka. Takich możliwości chyba nie da się nie docenić, na przykład w coraz to bardziej popularniej metodzie nauczania, zwaną projektową.

Uczniowie z pasją chłoną wiedzę z informatyki, a programy Open Source dostarczają możliwości wglądu w kod źródłowy. Takiej możliwości nie daje żaden inny, komercyjny pakiet biurowy, którego źródła są zaszyfrowane i chronione restrykcyjnymi prawami autorskimi, bo OpenOffice.org też respektuje prawa autorskie, ale jest projektem otwartym, rozwojowym, jak cały współczesny świat nauki. W dodatku profesjonalna pracownia może dostosować pakiet w całości do potrzeb danej placówki oświatowej.

wioo osobiście

Czy dużo czasu zajęło Panu nauczenie się obsługi OpenOffice.org?


OpenOffice.org jest dostępny w całości za darmo. Wiadomo jednak, że dystrybucją oraz adaptacją całego systemu OpenOffice.org (tak, OpenOffice.org można przeprogramować tak, aby spełniał drobne, nawet najbardziej wysublimowane potrzeby konkretnego odbiorcy), nie wspominając już o profesjonalnej obsłudze technicznej czy szkoleniach pracowników, zajmują się polskie firmy z całkowicie polskim kapitałem, posiadające ogromny wkład w rozwój tego pakietu biurowego, współpracujące z głównym sponsorem, firmą Sun Microsystems, kolosem porównywalnym z Microsoft czy Google.

Zostawmy na chwilę OpenOffice.org. Dysponując pewną pulą pieniędzy i z jednej strony wysokiej klasy produktem polskim, który będzie działał tak, jak mu zagramy, a z drugiej strony zagraniczną alternatywą, produktem, który jest dostosowywany, ale nigdy nie był tworzony według naszych wymagań, jakiego zakupu by Pan dokonał?

wioo w szkole

1. Czy uczniowie wiedzą, że mogą korzystać z profesjonalnego i bezpłatnego oprogramowania biurowego za darmo?

2. Czy według Pana OpenOffice.org może przyczynić się do postępu informatyzacji szkół oraz do zmniejszenia piractwa komputerowego?

3. Czy zna Pan uczniów, którzy lubią pisać programy komputerowe?

4. Czy nauczyciele w szkołach gminy mają dobry dostęp do technologii informacyjnych? Przede wszystkim, czy szkoły są wyposażone nowoczesny w sprzęt komputerowy? Czy na każdym komputerze znajduje się aktualne oprogramowanie? Czy wszystkie komputery mają dostęp do internetu?

6. Czy nauczyciele wiedzą, że najnowsze oprogramowanie można posiadać za darmo? Czy są plany promocji darmowego oprogramowania w szkołach?

7. Czy na terenie gminy prowadzone są akcje mające informować społeczeństwo o szkodliwości piractwa komputerowego? Czy są takie plany?

8. Czy szkoły w Państwa gminie wprowadzają elementy e-learningu? Jak uczą się uczniowie niepełnosprawni?

9. Czy szkoły mają swoje strony internetowe? Czy wszystkie sprawy organizacyjne można załatwić poprzez e-mail? Czy akceptują dokumenty formatu ODF?

10. Czy nauczyciele prowadzą lekcje w salach komputerowych? Jak często? Czy są to jedynie lekcje informatyki?

11. Jak wyobraża sobie Pan szkołę przyszłości?

12. Będąc dyrektorem szkoły, na co przeznaczyłby Pan pieniądze zaoszczędzone na licencjach oprogramowania?

13. Jak Pan myśli, dlaczego w wielu polskich szkołach używa się drogiego oprogramowania, które na dodatek nie jest tworzone przez firmy z większości polskim kapitałem? Przecież wszyscy płacimy na to podatki?

Personal tools